facebook

Як «витончено» крадуть при будівництві доріг

52 переглядів

Дві біди, про які, ще в 19-м столітті говорив Н.В, Гоголь, – це дороги і дурні. Дороги – так і залишилися за два століття постійної «головним болем», чого не скажеш про дурнів – їх, звичайно, вистачає, але при будівництві дорого, там, де можна вкрасти, дурнів вже немає. Навпаки, вигадуються такі схеми крадіжок, які не снилися великому Гоголю.

Наприклад, будується траса республіканського значення, скажімо Київ-Чернігів. Є проект, розрахунки, кошториси тощо Але, при будівництві крадуть, всього-то 20 см, тобто звужується при будівництві полотно по 10 см з кожного боку і отримують величезну «економію».

Є приклади більш примітивні, але нікому в голову не приходить звернути на це увагу: збільшити в проекті довжину дороги. Тобто, скажімо відстань між пунктами А і Б – 100 км, а проектується дорога і кошторис розраховується під 120 км. І кілометрові стовпи також ставлять частіше, щоб вийшло 120 км. І все – гроші в кишеню »!

Ще один приклад – риття котловану. Розраховується кошторис на бригаду робітників на 2 тижні. Виділяються гроші – все прекрасно. Насправді, котлован за 2 години викопає екскаватор, оператору якого дають, наприклад 10 пляшок горілки. Крапка!

Йдемо далі – кипить будівництво дороги. Здалеку (про документами за 100 км) возять пісок з кар’єру. Насправді, кар’єр знаходиться, максимум в 10 кілометрах. Результат – тонни бензину, солярки і грошей «зекономлені» і падають в кишені.

«Недовкладень» будматеріалів. Хто буде перевіряти, скільки щебеню привіз самоскид – в день приходить сотня машин. Головне, за документами все чисто.

Деякі експерти вважають, що середня вартість доріг, які будуються зараз в Україні, досягає 15 млн доларів за кілометр. Для порівняння: в Німеччині – 12 млн, в Бразилії – 3,6 млн, в Китаї – 3 млн доларів. І це, – без урахування практично, щорічного ремонту, просто, ніде в світі дороги щороку не ремонтують. Наприклад, у Великій Британії ремонт взагалі проводять раз в 15 років.

До речі, цікавий «світовий рекорд» за вартістю дорого встановили в Росії: 48-кілометрова траса, споруджена в Сочі до зимової Олімпіади, обійшлася в рекордні 7,5 млрд доларів, або 156 млн доларів за кілометр. Журналісти підрахували, що за ці гроші замість асфальту її можна було б вимостити чорною ікрою.

Leave a Reply

Your email address will not be published.