facebook

Автомобільні подорожі: нюанси водіння в різних країнах світу

108 переглядів

Подорож власним автомобілем зручно і комфортно. Однак щоб відпочинок не був зіпсований, необхідно заздалегідь ознайомитися з особливостями ПДР місцевості, куди ви їдете.
Наближається сезон відпусток, а значить – саме час подивитися світ. Але одна справа – розглядати незнайому країну з вікна екскурсійного автобуса, і зовсім інше – переміщатися по ній за кермом власного (або взятого напрокат) автомобіля: незнання чужих законів дорожнього руху не рятує від штрафів. До чого треба бути готовим українцеві, котрий зібрався міряти колесами чужоземні дороги, які сюрпризи можуть чекати водія за кермом, і в яку суму штрафу обійдеться поведінку, яке в нашій країні вважається прийнятним.

Про нюанси в законах і правилах, що регулюють поведінку на дорогах в різних країнах, розповіла юрист Наталія Зозуля, а автомандрівника і блогер Олексій Гаврилюк, об’їздив закордон уздовж і поперек, поділився своїм досвідом.

Екіпірування: що повинно бути з собою
Крім звичних аптечки, знаку аварійної зупинки і вогнегасника, виїжджаючи в Європу, водієві потрібно взяти жилетку зі світловідбивачами і запасні лампочки ближнього світла. Крім того, в окремих країнах є свої вимоги до комплектації. І хоча не скрізь потрібно все з перерахованого, простіше екіпірувати свій автомобіль по максимуму, щоб не оштрафували через дурниці. «Наприклад, у Франції в авто потрібно обов’язково возити сертифікований алкотестер, а в Іспанії водії, які носять окуляри, повинні мати запасні», – наводить приклади експерт Наталія Зозуля. У зимовий час потрібно обов’язково мати не тільки зимові шини, але також антифриз в спреї і лопату для снігу.

Також пам’ятайте: за кордоном правоохоронці неприхильно ставляться до тонованим стеклам. По крайней мере, переднє скло точно не повинні бути тонованим. Та й такий улюблений народом антирадар, за словами Наталії Зозулі, в країнах ЄС – під забороною.

Важливо, щоб авто для подорожі за кордон було справним: там до питань безпеки на дорогах набагато суворіше. «У Німеччині та Австрії поліція стежить за станом гумового покриття: протектор в шинах не може бути менше 1,6 мм, а покришки в причепах не можуть бути старше 6 років», – розповідає Наталія Зозуля. Власне, на несправному авто ви в ЄС і не потрапите: вже на в’їзді до Польщі можуть розгорнути через таку «дурницю», як непрацююча лампочка габаритів.

Правила дороги: схожість і відмінності
«За великим рахунком, різниця в ПДР, яким слідують в Україні та європейських країнах, невелика: більшість країн приєдналися до Віденської конвенції про дорожній рух, прийнятої в 1968 р, – пояснює Наталія Зозуля. – Також існує додаткова конвенція – про дорожні знаки і сигнали, тому великої різниці між нашими позначеннями і знаками на дорогах ви теж не помітите ».

Тому для самостійних подорожей за кермом за кордоном переучуватися не доведеться. Але все-таки краще заздалегідь познайомитися з місцевими нюансами ПДР за своїм маршрутом руху. Наприклад, в Данії обганяти так, як у нас, – порушення: там, за словами Наталії Зозулі, при обгоні необхідно блимати фарами. Також пам’ятайте: якщо в Україні багато водіїв звикли користуватися протитуманними фарами навіть якщо туману немає, то в Німеччині за використання їх не за призначенням можна нарватися на штраф.

Звичне: парковки і мотоцикли
Пам’ятайте час, коли за неправильну парковку даішники скручували номера з авто? Так ось: у Греції це правило діє до сих пір, так що стежте за знаками парковки. А якщо, проїжджаючи вулицями рідного міста, вам хочеться щось розповісти мотоциклістові, протискуватися між вами і стоїть на сусідній смузі машиною, знайте: він діє за правилами. Тільки не українським, а каліфорнійським.

Як розповідає Олексій Гаврилюк, в цьому штаті мотоциклістам дозволено їздити між смугами руху. Взагалі в США кожен штат має свої відмінності в Правилах дорожнього руху: обов’язково ознайомтеся з ними, плануючи подорож, щоб не потрапити в халепу.

США: текстові знаки
У США на дорогах є особливість, яка нашим водіям буде незвична: дорожні знаки у них текстові. Як пояснює Гаврилюк, якщо в Америці в конкретному місці заборонений поворот направо, то там без викрутасів і пишуть: No Turn Right, замість нашої перекресленою стрілки. У цьому, звичайно, немає нічого складного, але з незвички спочатку можна трохи «гальмувати»: враховуйте це, щоб не проскочити потрібний поворот.

Ну а тепер питання риторичне: ви ніколи не замислювалися над тим, що більшість автомобілів, що займають не так уже й мало місця на дорозі, перевозять лише одну людину? Вкрай нераціонально! Так ось: як розповідає Олексій Гаврилюк, у багатьох штатах Америки виділяють спеціальні смуги, по яких можуть рухатися тільки автомобілі, що перевозять декілька чоловік. Мінімальна кількість людей, які повинні знаходитися в машині, вказується на знаку перед в’їздом на смугу – найчастіше їх кількість стартує від двох осіб.

Швидкість: чи не плюсовать
Від чого потрібно позбутися за кордоном (а краще – і назавжди) – так це від звички перевищувати швидкість. Також не варто приплюсовує до вказаних на знаках обмеження ще 20 «некараних» кілометрів на годину, прийнятих у нас. В ЄС, за словами Олексія Гаврилюка, як правило, допускається перевищення не більше ніж на 5 км / год, в деяких країнах – на 10 км / ч. А контроль за швидкісним режимом руху в Європі набагато жорсткіше, ніж у нас.

«Швидкість в межах населеного пункту – в середньому 50 км / год, за містом – 90, на швидкісних автострадах – близько 120 км / ч. Ознайомтеся з режимами конкретної країни », – радить Наталія Зозуля.

З незвичайного: на деяких дорогах може бути встановлена ​​мінімальна швидкість руху – наприклад, не можна їхати повільніше 80 км / год. А є країни, де встановлюється різна швидкість руху на магістралях для сухої та дощової погоди, – наприклад 130 км / та 110 км / год.

Плата за проїзд: час і відстань
Що для українського водія буде за кордоном в новинку, так це наявність платних доріг. У деяких країнах ви платите за сам факт користування їх дорогами: наприклад, коли в’їжджаєте в Австрію, то повинні купити так звану «віньєтку» – марку-наклейку на скло (за її відсутність з вас можуть взяти € 250).

«В Угорщині оплачується час проїзду по автобану. Платіть, отримуєте чек-квитанцію, і можете той час, який оплатили – наприклад, тиждень, – їздити спокійно », – розповідає Олексій Гаврилюк. Але є країни, де плата стягується за кілометраж: «У Хорватії існує система шлагбаумів. Коли ви в’їжджаєте на платний автобан, вас «зчитують», а коли ви з’їжджаєте з нього, на шлагбаумі з вас знімають плату – в залежності від того, скільки кілометрів ви проїхали », – наводить приклад Олексій Гаврилюк.

Плата за проїзд різна, але, як правило, не перевищує € 1 за 10 км. Втім, не всі країни наживаються на водіях. Наприклад, чудові німецькі дороги – безкоштовні. А в США, як стверджує Гаврилюк, можна легко прокласти маршрут в обхід платних автобанів.

Штрафи: від € 50 до десятків тисяч
У більшості країн Європи поліція не стоїть на узбіччі і не ховається по кущах. Але там скрізь встановлені камери відеоспостереження, і вони працюють: інформація з камер, разом з номером авто порушника, дуже швидко потрапляє в поліцейську базу.

Але є й винятки. Як розповідає Гаврилюк, поліцейські пости досі стоять на дорогах Румунії, а на Кіпрі можна побачити до сліз знайому картину – поліцейську «засідку» з радаром. «В Угорщині теж стоять пости, але вони ловлять тих, хто не заплатив за проїзд по автобану. Зчитують номери, і відразу в базі перевіряють оплату. Якщо оплати немає, на наступному посту вас зупинять і оштрафують », – говорить Олексій Гаврилюк.

У США використання камер відеоспостереження не настільки всеосяжно, як в Європі. Наприклад, камери, автоматично реєструють перевищення швидкості з подальшою доставкою штрафний квитанції на будинок, в частині штатів навіть заборонені законодавчо, хоча в деяких штатах активно використовуються.

За порушення правил в Європі платити доведеться дорого. За таку дрібницю, як непристебнутий ремінь безпеки, вам в кращому випадку доведеться розлучитися з € 30, а в деяких країнах – і з € 100. Задоволення від занадто швидкої їзди може обійтися і в € 100, і в тисячу.

У США розплата за перевищення швидкості, за словами Гаврилюка, починається з суми в $ 200 доларів. Але можна нарватися і на штраф в $ 10 тис. – наприклад, за викид сміття на узбіччя, чим грішать водії в Україні.

Дуже високі штрафи – за керування в нетверезому стані. Так, в Німеччині вони стартують з € 500, у Франції цілком можна збідніти і на € 4,5 тис. (Це якщо не було ДТП), а в Великобританії – розщедритися більш ніж на € 7000. Ну а в США вперше попався і нічого не накоїли напідпитку водій може відбутися лише $ 300.

екзотичні правила
У далеких країнах правила куди цікавіше. Так, в спекотному Таїланді, де так і тягне позбутися зайвого одягу, суворо заборонено вести мотоцикл, велосипед, мопед і авто з голим торсом. «Якщо ви жінка-водій, не варто їхати в Саудівську Аравію, – попереджає Наталія Зозуля. – Тут навіть на дорогах панує патріархат: майже на всіх трасах жінкам заборонено сідати за кермо. Причому це правило поширюється і на водіння велосипеда. Керувати жінка може тільки на внутрішньоквартальних дорогах ».

Їзда «проти шерсті»
А є країни, де рух організовано, з нашої точки зору, навпаки – по лівій смузі. В Європі це Британія, Ірландія і Мальта, а ось по всьому світу таких місць чимало – особливо там, де колись майорів британський прапор.

За словами Гаврилюка, досвідчений водій лівосторонній рух освоює буквально за півгодини активного руху. Але в перші дні варто бути обережними – поки по-справжньому не розберешся, хто кого пропускає на перехрестях тощо.

Пити чи не пити
Більшість розвинених країн ліберальніше України в питаннях випивки за кермом. Будинки український водій може нарватися на серйозні неприємності, якщо кількість алкоголю в його крові перевищує 0,2 проміле. У більшості країн ЄС, а також в США, Канаді, Сінгапурі, Туреччини допустима норма – 0,5-0,8 проміле: стільки буде у дорослої людини після випитої пляшки пива. Але є країни навіть в Європі, де ця норма навіть жорсткіше, ніж у нас – аж до 0 проміле! Так що, «законно» хильнувши пива в Австрії (0,5 проміле), в сусідню Угорщину (0 проміле) краще не потикатися.

А є країни (наприклад, Хорватія), де ви можете керувати авто з 0,5 проміле в крові. Але якщо порушите ПДР або потрапите в ДТП – норма тут же стане 0 проміле. Є в ряді країн і обмеження: «ліберальна» норма стосується лише водіям старше якогось віку (зазвичай 21 рік) і зі стажем (наприклад, більше двох років). Якщо ви юні або недосвідчені, то ваша норма – 0-0,2 проміле. Словом, підводних каменів вистачає. Тому за кордоном водіям краще встановити «сухий закон».

Leave a Reply

Your email address will not be published.