facebook

Руда хвороба: як захистити автомобіль від корозії

480 переглядів

Корозія – це хімічна реакція окислення (руйнування) заліза, яка відбувається при наявності двох головних героїв – води і кисню.

Неякісне лакофарбове покриття, механічні пошкодження на ньому, різні стики, шви кузова, елементи вихлопної системи і трансмісії, а також слабо вентильовані порожнини автомобіля – найбільш вразливі місця для іржі, пише Авторамблер.

А прискорює процес корозії не тільки кількість потрапляє на металеві деталі вологи, а й підвищена загазованість повітря, різні наслідки промислових викидів, перепади температур, сильні вібрації (з’являються мікротріщини), а також сіль, пісок і хлорид кальцію (найсильніше від нього страждають хромовані деталі ) і т.д. При цьому потрібно розуміти, що різні металеві поверхні автомобіля окислюються з різною швидкістю. Це залежить не тільки від місцезнаходження деталі, але і від сили пресингу перерахованих вище збудників іржі.

Як же боротися з іржею?

Почнемо з того, як автовиробники борються з корозією. Власне, існує всього два види захисту: бар’єрна (ізоляція металу від фізичного контакту з зовнішнім середовищем) і протекторна (електрохімічна).

Бар’єрна захист – це сама фарба, а також грунт, лак, мастика і іноді хром. При цьому найпотужнішу захист від корозії виконує саме грунт. На заводі використовується так зване катодне грунтування (катафорез), коли в спеціальній ванні на кузов подається “мінус”, а на ґрунтовку – “плюс”. Такий спосіб забезпечує надійне “прилипання” грунту і дуже високу (в 2-3 рази в порівнянні з традиційним нанесенням) велику стійкість до корозії. До речі, деякі автовиробники зверху основного грунту ще наносять шар “філлера”, який заповнює всі мікропори, щоб волога вже точно не змогла підібратися до металу.

А ось головний принцип протекторного захисту в тому, що окислюватися (або пошкоджуватися) повинен зовнішній шар цинку (1-9 мкм), що знаходиться в контакті з металом. Простіше кажучи, мова йде про сталевому листі з нанесеним на неї покриттям з цинку, яке надійно оберігає метал від іржавіння.

До слова, першим серійним автомобілем з повністю оцинкованим кузовом став седан Audi 80 в 1986 році. Цинкування кузова – процес недешевий, тому деякі виробники бюджетних автомобілів покривають цинком тільки ті деталі, які знаходяться, так би мовити, на виду.

Як боротися з “рудої хворобою”?

Думаєте, якщо у вас дорога машина, то антикорозійна обробка взагалі ніколи не буде потрібно? Помиляєтеся. Зовнішні впливи, описані на початку статті, ніхто не відміняв. Які ж існують способи захисту?

Антикорозійне покриття. Найпростіший спосіб захисту від іржі – антикорозійне покриття. Зазвичай в ролі антикору виступають різні мастики (на основі бітуму, або смол, або воску), але насправді вони вже відходять у минуле, так як існує безліч сучасних хімічних засобів, що утворюють більш ефективну захисну плівку, яка набагато довше оберігає частини автомобіля від корозії. В середньому обробку поверхонь і прихованих порожнин машини треба проводити не частіше ніж один раз на 2-3 роки.

Найсильніше, як нескладно здогадатися, схильні до корозії нижні поверхні автомобіля, в які летять камені і пісок, що виконують роль наждачного паперу.

При виборі антикорозійних засобів не вірте продавцям, які кажуть, що антикор можна наносити прямо на іржу. Ні в якому разі! Перед нанесенням антикорозійного матеріалу поверхню обов’язково повинна бути підготовлена: видалені залишки старого антикора (якщо він був), волога і іржа. Правильна підготовка поверхонь – головна складова антикорозійної обробки.

Зазвичай, якщо кузов автомобіля обробляють антикором повністю, то роблять це зверху вниз. Починаючи від підкапотного простору і багажника, закінчуючи арками, порожнинами дверей, порогами і днищем. При цьому на лакофарбове покриття засіб не наноситься.

Електрохімічний (катодний) захист. Цей метод використовується, коли від іржі потрібно захистити важкодоступні місця автомобіля. Принцип такий: до кузова автомобіля підключається мінусовий контакт, а роль плюсового контакту грає цинкова пластина. На утворену ланцюг від акумулятора подається слабкий струм і в результаті електрохімічних процесів кузов машини виявляється захищеним від корозії (залізна пластина є анодом, а кузов – катодом).

Такий надійний бар’єр від окислення допоможе значно заощадити час і гроші, а також буде ефективний навіть при наявності дефектів покриття. Електрохімічний метод ще застосовують на трубопроводах і на різних металоконструкціях.

Уявіть собі, деталі з алюмінієвих сплавів теж можуть іржавіти, а точніше, корродировать. Від зовнішніх впливів захисна оксидна плівка на поверхні крилатого металу пошкоджується (подряпина або скол), алюміній покривається білим нальотом і починає повільно руйнуватися.
Механічний захист кузова. Уберегти автомобіль від передчасної корозії можна і установкою додаткової механічної захисту. Наприклад, це пластикові підкрилки в колісних арках (якщо їх немає), а також захист днища, порогів, стійок, капота і інших елементів, які найбільш схильні до зовнішніх впливів, причому абсолютно неважливо, з якого матеріалу зроблені ці панелі.

А ось, щоб захистити все лакофарбове покриття від подряпин, застосовують такий спосіб, як ламінування. Кузов і навісні панелі оклеиваются спеціальної щільної полімерною плівкою. Вона довговічна, стійка до вологи і хімії, а у випадку з новим автомобілем до того ж дозволяє зберегти ЛКП в первозданному стані.

І наостанок ще одна порада, який стане в нагоді кожному. Щоб захистити машину від передчасної корозії, її потрібно регулярно мити, а відколи й подряпини – підфарбовувати. При цьому намагайтеся користуватися послугами тільки професійних мийок, які тримають шампунь на машині не більше кількох хвилин (чим довше, тим гірше для ЛКП), а також використовують чисті ганчірки і серветки, які не залишають на лакофарбовому покритті мікроподряпин.

Leave a Reply