facebook

Як довести український митниці, що автомобіль не російський: офіційні рекомендації

62 переглядів

З першого липня 2019 року заборонено імпорт всіх транспортних засобів, що мають походження з РФ. Однак навіть “приганяючи” авто з Європи чи США, доведеться документально підтверджувати, що воно не вироблене у РФ.

Днями Кабмін своєю постановою №535 запровадив повне обмеження на ввезення на митну територію України автомобілів, що мають походження з РФ. В перелік заборонених потрапили як нові, так і вживані транспортні засоби, легкові, вантажні, автобуси, спецавтомобілі та мототранспорт. Заборона діє з 1 липня 2019 року і буде чинна до моменту її скасування.

Чому треба щось доводити?
Для багатьох вимоги ДФС видаються смішними. За такою логікою, якби в Україну заборонили ввозити верблюдів з двома горбами, на кожну істоту, що перетинає кордон, довелося б мати сертифікат з формулюванням типу “це верблюд з одним горбом” або “це зебра без горбів”. Але ж митники вважають, що рахувати горби і визначати країну походження автомобіля за VIN-кодом – то не їх справа.

Але ж їм дійсно важко визначити авто “російського походження”. Це на перший погляд може здатись, що всі авто, марка яких закінчується на “-АЗ” можна вважати російськими, а от інші авто, такі як Ford, VW, Skoda чи інші – це ж вочевидь європейські бренди. Та на практиці, оскільки в РФ працює понад два десятки автозаводів, які виготовляють автомобілі для іноземних концернів, той же Volkswagen Tiguan може бути виготовлений в Росії, а значить – його ввезення заборонене. Тому ДФС і вимагає надавати додаткові документи, які засвідчуватимуть країну походження автомобіля.

Позиція ДФС
Митники радять: щоб авто точно могло потрапити до України, варто заздалегідь потурбуватись про наявність сертифікату або засвідченої декларації про походження товару. От що сказано про ці документи в офіційному повідомленні ДФС: “Сертифікат про походження товару – документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом даної країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару. Декларація про походження товару – письмова заява про країну походження товару, зроблена у зв’язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару (заява про країну походження товару може містити такий запис “country of origin”, “herkunftsland”, “pays d’origine”, “pais de origen”, “paese di origine” тощо).

Додатково країну походження ТЗ можна підтвердити відомостями з товарних накладних, пакувальних листів, митних декларацій країни експорту, техдокументації, висновків-експертиз уповноважених органів, інших матеріалів, які можуть бути використані з такою метою. Також інформація з VIN-коду автомобіля вважатиметься додатковими відомостями, але, зауважимо ще раз – лише додатковими, але основними документами є декларація або сертифікат про походження товару.